Ciekawe miejsca na wypoczynek

Kto raz zaraził się Mazurami, ten do nich na pewno powróci. Ta kraina tak mocno zachodzi za skórę, że nie sposób się jej oprzeć. Prawda, że przyciąga mnóstwo turystów, ale nawet teraz są na Pojezierzu Mazurskim takie miejsca, gdzie można w ciszy wsłuchać się w przyrodę, gdzie płynąc kajakiem nie słyszy się nic prócz wody spływającej z wioseł i krzyku ptaków w oddali. Woda jest tam tak przejrzysta, że nawet na głębi z powodzeniem można obserować denne zwierzątka spokojnie zajmujące się własnymi sprawami nieświadome niczego poza własnym istnieniem.

To na Mazury wracają węgorze ze swej potwornie długiej wędrówki na Morze Sargassowe (tak, tak, okolice Trójkąta Bermudzkiego odwiedzają nasze polskie ryby… Szkoda, że nie my sami…). Musi im być więc tu dobrze, skoro taki obrały sobie cykl życiowy. Spośród zwierząt bytujących na tym terenie najbardziej rzucają się w oczy ptaki. Zliczono ich tam trzysta pięćdziesiąt gatunków, one też są tam szczególnie chronione. Spośród najbardziej znanych gatunków warto wymienić kormorany, łyski, kaczki, bataliony i bąki. Niezmiennie można też liczyć na łabędzie, które niemal pchają się do namiotów, żeby nakarmić je kawałkiem chleba. Zaraz za rodzicami człapią zwykle szare młode, jakże więc powiedzieć, że Mazury nie są bajkowe, skoro skojarzenie nasuwa się samo?

Ale nie trzeba mieć sentymentu do brzydkiego kaczątka, żeby znaleźć coś miłego dla siebie na tym północno-wschodnim krańcu Polski. Entomolodzy też znajdą tu swój raj na ziemi. Mogą oddawać się do woli obserwacjom takich owadów jak trzmiele, rozmaite gatunki biegaczy, albo tęczników. Wędkarze ichtiolodzy z zamiłowania mają tu szeroki przegląd ryb. Wspomniane wcześniej węgorze to nie jedyne perełki. Spotkać w jeziorach można: tołpygi białą i pstrą, amura białego, leszcze, płocie, okonie, sumy, stynki i sielawy. Rzeki obfitują w łsosie, piekielnice, brzany i głowacze. Krótko mówiąc, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Może się to wydawać banalne, jednak w tym przypadku określenie to jest jak najbardziej prawdziwe.